Нести світу мир: “Ізраїль – Умані”

Ася Тепловодская

Нести миру мир: “Ізраїль – Умані”
Інтерв’ю з Галиною ПОДОЛЬСЬКОЮ

Якось так склалося, що ми, познайомившись з Галиною Подольською на одному з поетичних конкурсів, що проводяться нашим журналом «Російськелітературне відлуння», створили своєрідний тандем, в сферу інтересів якого крім літератури входять живопис і музика. Нас об’єднує те, що ми шукаємо нові цікаві форми роботи, прагнемо зробити деколи неможливе. Поки Міністерство закордонних справ намагається поліпшити імідж Ізраїлю на міжнародній арені, Галина Подольська та ізраїльські художники вже роблять це, причому успішно і продуктивно. Вони співпрацюють з музеями, передають в дар картини і проводять виставки своїх робіт. І «Позитивний образ Ізраїлю» проникає в душі і серця людей в різних кінцях землі, даючи паростки добра і любові до нашої країни в цей дуже непростий час. Такі акції вже відбулися в Одесі, Астрахані, Іжевську. А зараз – Умань. 

– Галина, знаю, що ви щойно повернулися з Умані, куди відвезли в дар музею картини ізраїльських художників. Як на цей раз прийшла до вас така ідея і як ви змогли її здійснити?

– Спочатку, ідея проекту “Ізраїль – Умані” з’явилася влітку минулого року при зустрічі в Єрусалимі з професором Наталією Цимбал, директором Україно-Ізраїльського центру освіти, науки, культури як структурного підрозділу Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Я запропонувала концепцію проекту і отримала повну підтримку з боку Наталії Цимбал. Почалася робота. Важливо, що тепер картини ізраїльських художників в Умані, намічена виставка надійшла до зібрання художнього музею колекції.

– Нам відомо, що ви поїхали відкривати виставку в Умані та відгукнулися на пропозицію виступити перед студентами з лекцією про Ізраїльському образотворчому мистецтві. Розкажіть детальніше, як проходило цю подію?

– Так і було. 28 березня 2015 перед студентською аудиторією факультету мистецтв Уманського держпедуніверситету мною була прочитана лекція «Сучасний ізраїльське образотворче мистецтво як позитивний образ світу» і було представлено 20 робіт відомих ізраїльських художників, переданих членами Об’єднання професійних художників Ізраїлю в дар Уманському художньому музею.
У цей же день відбулася передача ізраїльської колекції Уманському художньому музею в приміщенні величного католицького костелу Успіння Богородиці (1826) у стилі класицизму 18 століття, в якому і розташовується міська картинна галерея.

– Як вас зустріла Умань?

– Добре зустріла. Як і має бути в цивілізованому світі. Розумієте, що таке Умань? Умань – колиска хасидизму, одна з головних віх в історії його розвитку.
Цадик Нахман з Брацлава – правнук засновника хасидизму цадика Бешта – нині один з духовних лідерів цього напрямку. Він бував в Ерец Ісраель – в Цфате, Тверії, але в Єрусалимі ні, вважаючи себе негідним священного града. Значна частина його життя пов’язана з Уманню, де він і помер у 1810 році. І його могила стала місцем паломництва хасидів, як осколок Стіни Плачу в Єрусалимі. Я також першим ділом відвідала місце поховання … доклала руку до світової святині … Жінки з покритими головами і молитовниками в руках … Не буду говорити про політику … Світ перевернувся, а людина жадає миру, потім і йде до священних місць.
Взагалі це дивовижне місце. Гігантська синагога – на десять тисяч чоловік! Навколо всі написи на івриті, люди в традиційному єврейському одязі. Потрапляєш, як в Меа-Шеарім. Навіть не уявляла, що так буває …

– Образотворче мистецтво – предмет одвічних дискусій. Яка його роль у вашому проекті «Ізраїль-Умані»?

– Умань – це особлива сторінка історії євреїв. Це не той одноденний проект, який зручний «для галочки» в фінансують культурні проекти структурах. Проект «Ізраїль – Умані» виріс з історичних передумов, як заповнення загубленого культурного ланки, відновлення якого нині і відбувається. Це внутрішній вектор руху. Він виходить від самих діячів культури, від їх внутрішньої потреби брати участь у цьому процесі. Звідси можливість його здійснення на альтруїстичної – некомерційній основі. У даному випадку важливі етична та емоційна сторони. Це і визначає бажання яскравих художників брати участь у такого роду заходах – у виставкових проектах та акціях дарування, хоча ніхто з дарувальників, як і я, матеріальної вигоди не має.
У цьому зв’язку проект «Ізраїль – Умані» особливо привабливий для ізраїльських художників, оскільки пов’язаний зі священним для євреїв світу місцем, куди щорічно з усього світу приїжджають десятки тисяч паломників. І ось тепер тут, в Уманському художньому музеї, нарешті, з’явилася колекція, що представляє образотворче мистецтво держави Ізраїль.
У сучасному Ізраїлі вихідці з країн пострадянського простору завоювали своє міцне місце, збагативши корінні традиції країни Сіону школою країн східно-європейської діаспори. Об’єднання професійних художників Ізраїлю в повній мірі підтверджує це явище.

– Хто з художників взяв участь в акції Об’єднання професійних художників Ізраїлю?
– Перш за все, ті, хто за народженням або професійній освіті пов’язаний з Україною: Віктор Бріндач, Веніамін Клецель, Анатолій Мітла, Аркадій Лівшиць, Герман Непомнящий, Григорій Фірер, Анатолій Фінкель.
Примітно також, що сама церемонія дарування проходила на відкритті виставки робіт Віктора Бріндача “Камені Дванадцяти колін Ізраїлевих” із зібрання Одеського Будинку-музею імені Реріха. Але развеска робіт була організована таким чином, що починалася з “ізраїльської перлини” в постійній експозиції Уманського художнього музею – роботи Віктора Бріндача “Шабат”, в правому нижньому кутку якої є зворушливе присвяту: “Вірі Мойсеївна Уманської від онука. Віктор Бріндач”. Бабуся художника народилася в Умані, де і проживала до заміжжя.
Крім того, бажання подарувати свої роботи висловили і ті, чиє життя до Ізраїлю була пов’язана з Литвою (Аарон Апріль, Шауль Косман), Молдовою (Борис Гейман, Едуард Гроссман, Аркадій Острицкий), Білоруссю (Андріан Жудро, Йосип Капелян, Любов Минковичах, Ілля Хініч), Росією (Анатолій Баратинський, Анна Зарницька, Вадим Макаров, Сергій Москальов), Рут Гроссман народилася в Єрусалимі. Мистецтво обіймає світ! Ізраїль об’єднує нас тут і особистісно робить іншими. Разом з еволюцією соціальних естетичних норм образотворче мистецтво знайшло свою суспільну функцію. Дарування робіт Уманському художньому музею – підтвердження тому.

– Об’єднання професійних художників Ізраїлю – одна з найактивніших творчих організацій. Але, наскільки мені відомо, Україно-Ізраїльський центр (Уманський університет) пов’язаний і з іншими творчими організаціями …
– Я можу говорити тільки від імені тих, хто взяв безпосередню участь в акції. Крім картин, мною були передані диски із записами пісень українською мовою, створених єрусалимським композитором Михайлом Бендіковим, Заслуженим діячем мистецтв УРСР, а також пісень на ідиш та українською мовами у виконанні оперної співачки Світлани Бендіковой, лауреата престижної в Ізраїлі премії імені Юрія Штерна. Обидва вони приїхали в Ізраїль з Кривого Рогу, Світлана народилася в Луганську. Художник Аарон Апріль і вітражист Леонід Крицуна (народився в Харкові) надіслали свої каталоги.
Ізраїльська поетеса Валентина Чайковська, член Спілки письменників Ізраїлю та України, переможниця багатьох поетичних конкурсів журналу «РЛЕ» за два дні до заходів в Умані написала чудові вірші до презентації картин ізраїльських художників українською мовою, які звучали на відкритті виставки.
Прочитана мною лекція про ізраїльське образотворчому мистецтві перед студентською аудиторією була благодійною. Крім того, мною були подаровані книги-альбоми, створені у співавторстві з художниками – “Марк Шагал і Єрусалим. Подорож в історію культури”, де місця перебування Шагала в Ізраїлі відображені Григорієм Фірер, “Дванадцять колін Ізраїлевих. Мальовничі алегорії” (з роботами Аркадія Лівшиця), “Камені Дванадцяти колін Ізраїлевих”, в яких Віктор Бріндач об’єднує біблійний сюжет пророцтва Якова з сюжетом дорогоцінних каменів з нагрудника первосвященика, коли кожен зі священних каменів призначений кожному з синів великого Коена. Було передано двомовне видання (російська – іврит) – казка у віршах “Осіння балада”, ілюстрації до якої відтворені Віктором Бріндачем в циклі станкового живопису. Це те, що необхідно для розвитку Україно-Ізраїльського центру як функціональної структури, що розвивається в Умані “. Книгу-альбом« Сучасне Ізраїльське образотворче мистецтво з російським корінням »для бібліотеки Україно-Ізраїльського центру я передавала директору центру проф. Наталії Цимбал в її минулий приїзд на зустрічі в Єрусалимському прес-клубі.

– Весна, Песах і … Умань. Так от зірвалися з місця і поїхали?

– Не тільки Песах, а й День народження Раббі Нахмана, і відкриття в художньому музеї виставки Віктора Бріндача «Камені Дванадцяти колін Ізраїлевих» – одного з найдивовижніших сучасних юдаїки, з якими коли-небудь мені доводилося зустрічатися. Сьогодні мало сюжетних художників. Мені здається, що йому під силу розробити будь-який сюжет. Це художник – детально вивчає текст, що віртуозно володіє композицією. Не випадково він ілюстрував «Великодню Агаду» Хаїма Рабейну Пладжі, «Цінності суботи» Раббі Авігдора Шмедри, сім томів хасидських повістей Мєїра Барам, «куховарську книгу» єврейських рецептів П.Люкімсона «На кухні моєї бабусі» …
До цієї виставки я маю безпосереднє відношення як один з організаторів та ініціатор її проведення в Уманському художньому музеї. Відвідування виставки включено в програму міських заходів для хасидів у зв’язку з єврейськими святами.
Хочеться подякувати проф. Наталію Цимбал, директора Україно-ізраїльського центру Просвітництва, Науки і Культури (Уманський державний педагогічний університет), Тамару Гай, директора Уманського художнього музею, Тетяну Гейко, начальника відділу відділу по культурі і спорту Уманського муніципалітету, – всіх тих, хто проявив участь в організації виставки і, звичайно ж, Олену Петренко, директора Одеського будинку-музею імені Миколи Реріха, яка надала роботи Віктора Бріндача зі своїх фондів і постійної експозиції. Чудово, що на виставку прийшло стільки людей. Імен і прізвищ багатьох я не знаю, але я відчувала, що вони зі мною. Сьогоднішній світ раціональний і холодний, тому для того, щоб відгукнулися серця твоїх читачів, слухачів, глядачів, потрібно або дуже багато віддати себе, або просто залишити цю стезю. Питання в тому, що для ступив на неї – це вже неможливо.

– А чи варто так витрачати себе, адже все це дуже непроста справа?
– Якщо ти хочеш донести до широкої аудиторії позитивний образ країни, в якій живеш (в цьому – суть переданої ізраїльськими художниками колекції), ти сам повинен бути заряджений позитивним початком так само, як і робота художника, обрана ним для дару, повинна викликати відгук у глядачів. Мистецтво – форма суспільної свідомості, емоційна складова людської культури. Те, що творить світ, емоційно повертає до потреби в світі і до себе.
Це те, що потрібно сьогодні світу для його творення, молодому поколінню. Яким воно виросте? Яким запам’ятається образ Ізраїлю, винесений з дитинства і юності?
Цей художній образ складається через пізнання історії, сприйняття традицій, естетичне відтворення національного колориту. І все це втілено ізраїльськими художниками в різних техніках та індивідуальної стилістиці, оскільки передані роботи – це живопис і графіка склалися авторів, чиї роботи є в десятках музеїв світу. І я вважаю для себе честю передавати роботи ізраїльських художників, готувати супроводу до них (для музею передача роботи без мистецтвознавчого супроводу неможлива). Дар в мистецтві – це запорука миру. Мистецтво об’єднує світ, точніше, обіймає його, створюючи духовну броню.

Спасибі вам, мої дорогі художники, які взяли участь у цій благородній акції, – Аарон Апріль, Віктор Бріндач, Андріан Жудро, Анна Зарницька, Анатолій Баратинський, Борис Гейман, Рут Гроссман, Едуард Гроссман, Йосип Капелян, Веніамін Клецель, Шауль Косман, Аркадій Лівшиць , Маргарита Левін, Анатолій Мітла, Любов Минковичах, Сергій Москальов, Герман Непомнящий, Аркадій Острицкий, Григорій Фірер, Анатолій Фінкель, Ілля Хініч, приголомшливий фотограф Володимир Боксер, Неллі Мерлін – автор фільму-презентації, після перегляду якого просто захоплює дух.
Спасибі за душевну щедрість і здатність віддавати світу частинки себе.

– Спасибі вам за служіння мистецтву, за те, що так любите країну Ізраїль, і за те, що несете людям світу любов і красу. У 38 номері журналу, презентація якого відбудеться 6 травня 2015 року, на обкладинці читач побачить роботи ашдодському художників, які були піднесені в дар Уманському музею.

Джерело: http://eholit.ru/photos/image1059/

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.

Online WordPressORG template HostingReview