Свята та вихідні

Єврейські свята відмічаються в Ізраїлі на державному рівні та офіційно вважаються вихідними.

Вихідний день в Ізраїлі – субота. П’ятниця – день скорочений.

Єврейські свята пов’язані з порами року і сільським господарством, причому деякі з них йдуть корінням у далеке минуле. Проте місячний календар несумісний з природним роком тривалістю 365 днів (періодом, за який земля обертається навколо сонця). Тому для того, щоб синхронізувати місячні місяці з сонячним роком, була створена спеціальна система.

У іудаїзмі інше літочислення, існує власний єврейський календар, в якому є 12 місяців, що виз -начаються за  місячними циклами.  Іудейський місяць починається з появою молодого місяця, 15-й день місяця припадає на повний місяць, а закінчується місяць із зникненням місяця (перед молодим місяцем).

Спрадавна був введений спеціальний високосний рік. На підставі точних розрахунків кожен другий або третій рік триває 13 місяців замість 12. Таким чином підтримується синхронність місячного календаря (і єврейських свят) і пір року.  «Високосним» або «подвоєним» місяцем завжди був Адар — шостий місяць єврейського календаря (збігається приблизно з березнем – початком квітня).
На відміну від григоріанського календаря, в якому доба відлічується від півночі і до півночі, дні за єврейським календарем визначаються від одного заходу сонця до наступного. Наприклад, шаббат (субота) починається в п’ятницю увечері,  і тому підприємства Ізраїлю, зазвичай, закінчують роботу по п’ятницях відразу після обіду. Шаббат закінчується  в суботу увечері — цей час називається «Моца’ей Шаббат».  Так само всі єврейські свята починаються і закінчуються увечері.
Велика частина свят в Ізраїлі є релігійною і пов’язана з іудаїзмом, існують також національні свята, які зобов’язані своєму існуванню історичним датам, пов’язаним з історією держави Ізраїль після ії створення.
Релігійні свята зазвичай відзначаються в сім’ях або общинах, причому численні єврейські етнічні групи дотримують, окрім загальноєврейських законів, свої особливі традиції відносно кожного свята.
Релігійні євреї дотримуються свят відповідно до сталих традицій, які зазвичай мають на увазі прочитання спеціальних молитов, утримуються від виконання буденних справ.
Світське населення країни також дотримується свят, але за довгі роки в кожній сім’ї або соціальній общині виникли свої святкові звичаї, один з яких — урочиста сімейна вечеря.
Цикл єврейських свят починається з єврейського Нового Року, Рош Ха-Шана, що означає в перекладі “голова року”, який відзначають в єврейському місяці тішреє, що збігається зазвичай з кінцем вересня – початком жовтня.
Після Рош Ха-Шана слідує Йом Кіпур (День спокутування) і Суккот (свято кущей). Всі ці свята вважаються релігійними, і під час їх святкування підприємства і державні установи Ізраїлю закриваються. Ізраїльтяни зазвичай називають тішрей «місяцем свят» і використовують ці дні, щоб виїхати на відпочинок.
Частенько і вирішення важливих робочих питань відкладається на «після свят». Гості Ізраїлю повинні враховувати, що в цей час деякі підприємства закриваються надовго, а готелі і місця відпочинку переповнені відпочиваючими ізраїльтянами.
Другий святковий період єврейського календаря доводиться на весну, коли наголошуються Пурім, Песах (єврейська паска) і День незалежності. Єврейські місяці  цих свят – адар, нісан і ійар збігаються з березнем, квітнем і травнем. Під час Песаха не працюють підприємства і магазини, і ізраїльтяни відправляються у відпустку, використовуючи ще нежарку весняну погоду для поїздок по країні, відпочинку на природі або для іноземних вояжів.
І, нарешті, ще одні вихідні, ніяк не пов’язані з єврейським календарем, — це шкільні канікули в липні і серпні. Протягом цих місяців, особливо в серпні, багато підприємств і офіси закриваються на одну – два тижні, а всі (або більшість) працівники йдуть в щорічні відпустки, щоб провести їх зі своїми сім’ями в Ізраїлі або за кордоном.

Рош ха-шана
 – символізує настання єврейського нового року, біблійне свято.

Йом кіпур – день спокутування гріхів

Суккот – свято врожаю.

Шміні-ацерет – Сімхат-тора.

Ханука – в пам’ять про перемогу над грецькою армією і перемогу єврейського духу над ідолопоклонниками – еллінами.

Ту бі-шват – день дерев.

Песах – свято звільнення з єгипетського рабства.

День Катастрофи і героїзму – в пам’ять про шість мільйонів євреїв, які загинули під час Другої світової війни.

День пам’яті полеглих воїнів – в пам’ять про всіх євреїв, які віддали своє життя за утворення і незалежність держави Ізраїль.

Лаг ба-омер – в пам’ять про повстання Бар-Кохбі проти Риму.

День Єрусалима – свято, присвячене столиці Ізраїлю.

Тиша бе-ав – день руйнування Першого і Другого Храмів

День Незалежності – Державне свято. 29 листопада 1947 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію з закликом до утворення єврейської держави в Єрец Ісраель. У 5-ий день місяця Іяра 5708 р. (14 травня 1948 р.) Національна Рада на чолі з Давидом Бен Гуріоном проголосила утворення єврейської держави в Єрец Ісраель, що отримав назву Держава Ізраїль.
Наступного року, після того як новонароджена держава героїчно відбила напад п’яти арабських держав, Кнесет (парламент Ізраїлю) ухвалив закон про національне свято в 5-ий день місяця Іяра, яке отримало назву Йом а-Ацмаут – День Незалежності.
У перші роки після утворення держави свято відзначалося безпосередніми проявами радості, піснями і танцями на вулицях. Армія була гордістю нації, тому вражаючі військові паради були кульмінацією свята. З плином років військові паради проводитися перестали. Здавалося недоречним влаштовувати пишні офіційні урочистості, оскільки ентузіазм перших років дещо ослаб.
Дехто вважає за краще відзначати Йом а-Ацмаут вечорами в колі друзів, влаштовуючи прогулянки і пікніки, відвідуючи нові підприємства, громадські заклади і військові бази – наочні свідчення розвитку країни.
Існують і публічні церемонії, які стали традиційними: церемонія запалення факелів на горі Герцля, що знаменує офіційний початок Йом а-Ацмаут; нагородження національними преміями Ізраїлю; Міжнародна молодіжна вікторина з Танаху (покликана підкреслити особливий зв’язок долі держави з Танахом, а народу Ізраїлю – з його традицією і славним минулим).

Джерело: http://svit.ukrinform.ua/Israel/israel.php?menu=holidays

Online WordPressORG template HostingReview
Вейк Николас ван