ЕФЕКТ ЗАТЯГНУТОГО ЧАСУ

Як український дипломат Василь Тарасенко «подригав» міжнародне співтовариство і домігся утворення держави Ізраїль

Йосип Тельмана, кандидат історичних наук (Нешер)

Василь Якимович Тарасенко. У 1948 році він був представником України в ООН. У нас в країні цієї людини, на жаль, мало хто знає і мало хто пам’ятає. А між тим він зіграв винятково важливу роль у долі держави Ізраїль в період, коли воно тільки створювалося.

У листопаді 1947 року на Другій сесії Генеральної Асамблеї ООН вирішувалося питання про долю Палестини. У ХХ столітті в близькосхідному регіоні тісно переплелися інтереси найбільших держав, трансконтинентальних корпорацій, фінансових об’єднань, єврейського народу і арабів.

Великобританія багато років відчувала себе господинею в підмандатної Палестині. При цьому вона спиралася на арабських шейхів. Голда Меїр, яка була першим послом Ізраїлю в Москві, а потім міністром закордонних справ і главою уряду, писала:

«Тепер я не сумніваюся, що для Рад основним було вигнання Англії з Близького Сходу. Але восени сорок сьомого року відбувалися дебати в Об’єднаних Націях, мені здавалося, що радянський блок підтримує нас ще й тому, що росіяни самі оплатили свою перемогу страшною ціною і тому глибоко співчувають євреям, так важко постраждалим від нацистів, розуміють, що вони заслужили свою державу ».

Цікавила чи Сталіна доля євреїв, які стали жертвою геноциду? Звичайно, ні. Він хотів насолити англійцям і сподівався використовувати в своїх інтересах єврейську державу. Але ці його надії не виправдалися.

Великобританія внесла в ООН пропозицію про створення на території Палестини арабо-єврейської держави. Природно, в цій державі євреї були б національною меншиною.

Однак на Другій сесії Генеральної Асамблеї ООН був представлений і інший проект – радянсько-американський. Колишні союзники у Другій світовій війні, СРСР і США виступили спільно. Їхні інтереси збіглися. Вони прагнули послабити вплив Великобританії на Близькому Сході, відтіснити її від величезних джерел нафти. Радянсько-американський проект передбачав створення на території Палестини двох держав – єврейської і арабської. Проект СРСР і США підтримувало більше держав, які мали намір голосувати за розділ. Однак боротьба йшла за кожен голос, так як за резолюцію повинно було проголосувати не проста більшість, а дві третини всіх делегатів … А Ліберія всі коливається, а представник Парагваю все ще не отримав інструкцій від свого уряду. Делегат від Гаїті в попередніх дебатах висловився проти розділу Палестини. Французи не розкривали своїх карт до самого кінця. Греція вирішила голосувати проти, незважаючи на натиск американців, Філіппіни – проти. Але варто було американському представникові подивитися в очі послу цієї країни, Філіппіни вирішили голосувати за.

Настав день 29 грудня 1947. У шостій годині вечора головуючий на Генеральній Асамблеї Освальдо Аранха (Бразилія) оголосив результати голосування – за розділ Палестини – 33, проти – 13, утрималося – 10. Дві третини голосів вдалося набрати. (Див. Михайло Штереншис, «Історія Держави Ізраїль», Герцлія, ІсраДон, 2003).

Однак голосування не було остаточним вирішенням проблеми Палестини. Сесія встановила, що вказана резолюція залишається в силі, якщо на наступній сесії Генеральної Асамблеї, саме – 14 травня 1948 до 18.00 не відбудеться ніяких змін. А зміни не змусили себе чекати. За півроку в розстановці політичних сил на міжнародній арені відбулися великі зміни. США були стурбовані зростанням радянського впливу в Європі та інших регіонах. Почався період “холодної війни”, гонки озброєнь, гострої конфронтації СРСР з США. І в цих умовах Сполучені Штати різко змінили свою позицію. Американці вирішили на Генеральній Асамблеї ООН в травні 1948 підтримати пропозицію Великобританії про створення на території Палестини єдиного арабо-єврейської держави. За Сполученими Штатами йшли країни Латинської Америки, а вони тоді становили половину членів ООН. Група країн входила в сферу впливу Великобританії. Таким чином, понад 40 країн були готові підтримати британський проект про створення єдиної арабо-єврейської держави. Тільки СРСР, Україна, Білорусія, Польща, Чехословаччина і Югославія відстоювали проект, прийнятий Генеральною Асамблеєю в 1947 році. Єврейська держава, ще не народившись, уже виявилося в смертельній небезпеці …

Радянський Союз розраховував, що нове єврейська держава буде слідувати у фарватері радянської зовнішньої політики. Оскільки ці розрахунки не виправдалися, дуже скоро ставлення СРСР до Ізраїлю змінилося ворожнечею. Ну, а поки в ООН СРСР активно виступав за утворення єврейської держави.

У своєму виступі на сесії Генеральної асамблеї ООН заступник міністра закордонних справ СРСР Андрій Громико говорив:

«Представники арабських країн вказують на те, нібито розділ Палестини є історичною несправедливістю. Але з цією точкою зору не можна погодитися хоча б тому, що єврейський народ був пов’язаний з Палестиною протягом тривалого історичного періоду часу ».

На сесії Генеральної Асамблеї ситуація складалася таким чином, що супротивники розділу Палестини мали абсолютну більшість і тільки чудо могло врятувати ще не народжене держава Ізраїль. Ухвалення англо-американської резолюції вважалося гарантованим. Несподіванок не передбачалося. Однак 14 травня 1948 в останній робочий день сесії Генеральної Асамблеї ООН відбулася подія, яку важко було передбачити. Була зірвана спроба проведення голосування з англо-американським проектом. Причому особливу роль у тому зіграв представник України в ООН Василь Тарасенко. Завдяки обраній ним правильній тактиці і проявленої винахідливості було підтверджено рішення, прийняте сесією Генасамблеї в 1947 році про створення на території Палестини єврейської та арабської держав. Нагадаємо читачам, що в прийнятій тоді резолюції було записано, що рішення набуває чинності, якщо на наступній сесії Генеральної Асамблеї – 14 травня 1948 до 18.00 не відбудеться змін. І ось настав цей день. Було загальне переконання, що прийняття англо-американського проекту резолюції визначено і гарантовано. Дипломати втомилися від тривалого засідання, від промов і передчували швидкий відпочинок. Прагнули скоріше проголосувати і залишити засідання. Їх мало хвилювали проблеми єврейського народу.

Головуючий на сесії доктор Арсе (Аргентина) перервав черговий виступ заступника міністра закордонних справ СРСР Андрія Громико і оголосив про початок голосування. До 18.00 залишалося 30 хвилин. І раптом з місця піднявся глава делегації України Василь Тарасенко і попросив слова. Не звертаючи уваги на відмову голови, він швидким кроком попрямував до трибуни. І тут сталося непорозуміння. Англійське словосполучення «хочу висловити іншу точку зору» прозвучали в українського дипломата як «поговорити про вас». Голова сприйняв це як загрозу на свою адресу і попрямував до дверей, що вели в кімнату відпочинку. Він так і не повернувся під час виступу Тарасенко. Необхідно було затягнути час, щоб зірвати голосування.

Василь Тарасенко експромтом виголосив свою промову про історичної необхідності і важливості створення незалежної єврейської держави. На засіданні були присутні багато євреїв – мешканців Нью-Йорка. Виступ Тарасенко вони зустріли громом оплесків. Представник України залишив трибуну, коли стрілки годинника показували початок сьомого. Повернувшись на своє місце голова доктор Арсе заявив: «Оскільки позачергова сесія Генеральної Асамблеї не змогла прийняти до встановленого терміну альтернативну резолюції Генасамблеї 29 листопада 1947, то рішення останньої про освіту на території Палестини двох незалежних держав, єврейської та арабської, залишається остаточним рішенням палестинської проблеми ».

Коли доктор Арсе мав намір вже оголосити про закриття сесії, попросив слова глава делегації США генерал Осборн. Він попросив продовжити роботу сесії і надати йому можливість зв’язатися з президентом США Труменом для обговорення ситуації, яка склалася на сесії. Прохання Осборна була задоволена. Приблизно через дві години Осборн повідомив, що США переглянули свою позицію по палестинській проблемі і погоджуються з рішенням про утворення на території Палестини двох незалежних держав – єврейської і арабської. Так збулася двохтисячорічна мрія євреїв. Вони знайшли свою державу. Україні вдалося внести в цю справу свій внесок. У той же день 14 травня в Тель-Авіві було проголошено створення незалежної держави Ізраїль.

Прем’єр-міністр Давид Бен-Гуріон зателефонував в ніч з 14 на 15 травня Моше Шарета, який був присутній на сесії Генасамблеї ООН і просив передати українському дипломату від себе особисто і від уряду Ізраїлю подяку за виступ на засіданні спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, яке зіграло найважливішу роль у долі Ізраїлю. Крім того Бен-Гуріон доручив Шарета отримати від Тарасенко його згоду на присудження йому звання почесного громадянина Ізраїлю. Як зазначив тоді Шарет – це буде перший випадок надання почесного громадянства представнику іноземної держави. Однак, обговоривши з Тарасенко неминучі для нього наслідки за таку згоду, вирішили утриматися. Про це Шарет повідомив Бен-Гуріон. Прем’єр-міністр висловив жаль і розуміння. Він добре знав політичну обстановку в СРСР. Він попросив Шарета повторити подяку і добрі побажання від нього особисто і від уряду Ізраїлю.

15 травня 1948 делегація єврейської громади Нью-Йорка прибула до резиденції представництва України при ООН. Відбулася тепла зустріч з Василем Акимовичем Тарасенко. Звучали слова подяки. Йому урочисто вручили Тору.

14 травня 1948. Чотири години дня. Великий чорний автомобіль Бен-Гуріона зупинився біля ступенів музею Тель-Авіва. Хоча місце проведення церемонії проголошення незалежності зберігалося в таємниці, тисячі людей дізналися про нього. Всі вулиці навколо музею були загачені народом. У залі розміщувалися запрошені -керівники ишува, рабини, командири Хагани і Пальмахім, мери міст, журналісти. Після виконання «а-Тікви» Бен-Гуріон зачитав дві сторінки машинописного тексту – Декларацію незалежності. Вона починалася з твердження, що земля Ізраїлю була тим місцем, де єврейський народ народився.

У ніч на наступний день 15 травня арабські армії напали на тільки що народилося держава. Почалася війна за Незалежність. У Ізраїлю тоді був тільки один танк і то без гармати. Потім були інші війни і кінця їх не видно й досі. Але світ переконався – євреї вміють себе захищати.

* * *

На закінчення ще трохи про Василя Якимовича Тарасенко. Він народився в 1907году. Після закінчення університету перебував на викладацькій роботі. Учасник Вітчизняної війни. Демобілізований у зв’язку з пораненням. У 1943-1945 р.р. – Директор Запорізького педагогічного інституту. З травня 1945 помічник міністра закордонних справ України. Входив до складу делегацій України на Генеральній Асамблеї ООН, з 1948 року – керівник делегації. Обирався непостійним членом Ради Безпеки від України. Був заступником міністра закордонних справ. Доктор історичних наук, професор.

З 1950 по 1984 рік – завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського державного університету.

У 90-х роках минулого століття Василь Тарасенко був президентом створеного за його ініціативою громадського фонду «Україна – Ізраїль». Цей фонд багато зробив для розвитку економічних і культурних зв’язків між двома країнами. Коли урочисто відзначалося 50-річчя утворення держави Ізраїль уряд і Кнесет запросили Тарасенко відвідати нашу країну в якості почесного гостя. Разом з Василем Акимовичем приїхали його син і дочь.Гості побували в Єрусалимі, Тель-Авіві, Нетанії і Хайфі. Відвідали урочисті заходи, зустрілися з земляками з України, з ветеранами Вітчизняної війни.

Після відвідин Ізраїлю Василь Тарасенко заявив:

«Ми переповнені захопленням від побаченого і почутого. Ми отримали можливість спостерігати дуже багато явищ, про існування яких у нас було лише туманне уявлення. Так, дійсно, Ізраїль – це чудо, перлина Близького Сходу. Перетворені пустеля, пісок і камінь на квітучий сад. Особисто мені це доставило найбільше задоволення. Я випробував здивування, захоплення і заздрість, але заздрість у доброму розумінні, – чому моя країна – Україна, що володіє природними багатствами, не може повторити чудо Ізраїлю? Можу лише втішити себе мрією, що і в Україні станеться диво. Я безмірно радий, що в мае1948 року відіграв певну роль у зриві плану створення єдиної арабо-єврейської держави і тим самим вніс свій особистий внесок у створення Держави Ізраїль »(Див.« Новини тижня », за 23 серпня 2001 р). Ця заява Тарасенко зробив незадовго до своєї смерті. Він помер в 2001 році. Пам’ять про нього назавжди збереже народ Ізраїлю. Ім’я Василя Тарасенко невіддільне від історії нашої країни.

Джерело: http://isrageo.com/2015/04/19/tarasenko/

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.

Online WordPressORG template HostingReview