Економіка

Ізраїль — індустріально-аграрна країна з сучасною промисловістю, сільським господарством і сферою послуг. Класик російської економ-географії В. В. Вольський відносить Ізраїль до групи «економічно високорозвинутих країн», тип «країни переселенського капіталізму», але П. Масляк, Я. Олійник і А. Степаненко відносять його до середньорозвинутих країн, тип — країни, які досягли середнього рівня розвитку.

За своїми характеристиками — це більш європейсько-американська, ніж азіатська країна. Його промислові підприємства виробляють та експортують електронні і компоненти, точні інструменти, зброю, пластмаси і добрива, папір, текстиль, одяг і продукти харчування. Головним промисловими центрами є Тель-Авів і Хайфа.

В Ізраїлі створена високорозвинена система міжнародних телекомунікацій. Базою іноземного туризму є морські пляжі і курорти, біблейські міста і місця Палестини, які відвідують прочани: євреї,християни і мусульмани. Зовнішня торгівля Ізраїлю дефіцитна. Торговими партнерами є США і ЄС.

В економіці існує 3 сектори: приватний, державний і кооперативний. Провідні позиції займають приватний ізраїльський та іноземний капітали, частка яких у виробництві ВВП перевищує 90%.
Уряд намагається реалізувати економічну політику, якою передбачається приватизація нерентабельних державних і профспілкових підприємств і компаній, створення сприятливих умов для іноземних інвестицій.
Економіка країни в основному базується на зовнішніх джерелах фінансування. Основний донор економіки Ізраїлю – США. Обсяг допомоги становить близько 100 млрд. дол., причому майже 2/3 її було надано безвідплатно або на пільгових умовах. Зовнішній борг Ізраїлю у 1997 році становив 18,7 млрд. дол. Держава мобілізує фінансові ресурси для виплати зовнішнього боргу.
Швидкий та успішний розвиток країни був би неможливий без активної ролі держави у проведенні економічної політики. Держава займається абсорбцією іммігрантів: діють спеціальні урядові програми будівництва житла, створюються робочі місця, виділяється одноразова допомога новоприбулим у країну.
Ізраїль реалізує власну програму розвитку технологічної бази промисловості, причому пріоритет віддається наукоємнісному виробництву та експорту наукоємнісних технологій. За показниками наукоємнісного експорту Ізраїль поступається лише США. Для США цей показник становить 2,3% ВНП, для Ізраїлю – 2%.
За часткою витрат на НІОКР від ВВП (близько 3%) Ізраїль випереджає США, Японію і Німеччину. За кількістю наукових публікацій і рівнем комп’ютеризації Ізраїль посідає перше місце в світі. Країна одночасно розвиває і військові, і цивільні технології. В Ізраїлі розміщені дослідницькі центри таких загальноприйнятих світових велетів, як IBM, Intel, National Semiconductors, Motorola. Наукові центри, розташовані в пустелі Негев, є аналогом американської Силіконової долини. Системи контролю за виробництвом мікроелектронних компонентів, що випускаються в Ізраїлі, використовуються електронними компаніями США і Японії.
В країні фактично сталися три науково-технічних революції: у медицині, в агрономії, у зв’язку і телекомунікаціях. За кількістю стільникових телефонів на душу населення (28 телефонів на 100 осіб) Ізраїль випереджає навіть такі країни, як Данія та Ісландія.
Загальновизнаними є успіхи Ізраїлю у таких сферах медицини як рання діагностика і лікування раку, тяжких спадкових хвороб.
Промисловість виробляє високотехнологічні прилади для пересувних лабораторій і терапевтичних установок.
Ізраїльські агрономи навчилися збирати високі врожаї в пустелі.
Державна політика в галузі розвитку високих технологій, підвищення рівня освіти приносить результати. Незаперечною є перевага Ізраїлю на світовій арені у таких галузях, як військові технології, обробка алмазів і виробництво діамантів, використання сонячної енергії, генної інженерії в сільському господарстві.

Сільське господарство
У сільському господарстві Ізраїлю застосовуються новітні технології. Ресурси використовуються дуже ефективно. Осушується пустеля, збудовано ізраїльський водовід, який подає воду в посушливі райони.
Основа сільського господарства Ізраїлю – сільськогосподарські кооперативи, які виробляють 3/4 всієї сільськогосподарської продукції.
Основними сільськогосподарськими культурами є зерно, овочі (помідори, кабачки, огірки, перець), фрукти (яблука, персики, вишня, банани, фініки, дині, кавуни, цитрусові, манго, авокадо, ківі), бавовна і квіти.
Розвинуте птахівництво, тваринництво, рибальство. У сільському господарстві інтенсивно застосовуються НІОКР: генна інженерія, боротьба з шкідниками, освоєння посушливих земель, виведення нових сортів.
Про досягнення Ізраїлю в галузі сільського господарства свідчать дані про реєстрацію нових сортів рослин. У 1983 р. в Ізраїлі було зареєстровано 24 заявки, у 1986 р. – 98, зараз це число наближається до 300. Сільське господарство відрізняється високим рівнем автоматизації і комп’ютеризації.

Промисловість
Добувні підприємства розташовані переважно в пустелі Негев. Там ведеться видобуток фосфатів, які йдуть на експорт.
В Ізраїлі розвинуті практично всі галузі обробної промисловості: хіміко-фармацевтична промисловість, фармацевтична, виробництво пластмаси, парфумів, електронна й електротехнічна промисловість, де виділяється виробництво медичної апаратури (діагностичне обладнання та обладнання для променевої терапії), засоби телекомунікацій, комп’ютерів, обробка алмазів (у галузі діє близько 800 підприємств), харчова промисловість, легка промисловість (виробництво будівельних матеріалів, меблів, сантехніки), текстильна промисловість, металургія (виплавка сталі, кольорових металів, алюмінію, міді), металообробка і машинобудування (виробництво компресорів, станків, сільськогосподарської техніки, екскаваторів, суднобудування), автомобілебудування (збирання моделей провідних світових виробників), військова промисловість.
Країна також є космічною державою: 19.10.1988 року Ізраїль запустив перший супутник.
Ізраїль має власну ядерну зброю.

Будівництво
70 – 75% всього будівництва становить житлове будівництво. Для розміщення переселенців-репатріантів Ізраїль будує нові квартали в містах і нові поселення на територіях, які раніше були арабськими. На цьому підгрунті виникають конфлікти між арабським і єврейським населенням Ізраїлю, як сталося, наприклад, під час будівництва єврейського кварталу в Єрусалимі.

Енергетика
За період з 1996-го р. по 1998 р. вироблено 28,035 і 35,338 млрд. кВт електроенергії. З них 99,88 і 99,9% від загальної кількості – на ТЕС, 0,12 і 0,10% – на ГЕС.
Ізраїль має у своєму розпорядженні технології атомної енергетики і використання сонячної енергії в господарських цілях.
Сфера послуг
Пріоритетне значення для економіки Ізраїлю мають туризм і банківська справа. Індустрія туризму обслуговує прочан, які прибувають відвідати біблійні місця, і туристів, які відпочивають на курортах Мертвого, Середземного та Червоного морів. Крім того, Ізраїль поступово перетворюється в один із головних фінансових центрів Близького Сходу, де перевага віддається розвитку офшорних операцій.

Банківська система
Банківська система Ізраїлю характеризується високим професіоналізмом, сучасними технологіями і широким вибором послуг. В середині 1990-х років у країні функціонувало близько 50-ти банківських установ. Домінують 5 банківських груп, з яких три найбільші контролюють майже 3/4 всіх активів комерційних банків. Основою їх діяльності є кредитування переселенців-репатріантів.
Банківська система Ізраїлю відрізняється високим рівнем міжнародних фінансових операцій, непрямим контролем трьох банків над багатьма нефінансовими активами національного господарства.

Джерело: http://uk.wikipedia.org

Online WordPressORG template HostingReview
Вейк Николас ван