Наука і технології

new_texУкраїна може по праву пишатися своїми вченими, які зробили великий внесок в становлення та розвиток світової науки.

В сучасному світі нас оточує так багато техніки, без якої ми не мислимо своє існування. Але дуже рідко людина замислюється кому вона зобов’язана появою того чи іншого приладу. Слухаючи радіо ми рідко згадуємо Попова, коли вмикаємо світло – Едісона, коли їдемо на машині – не дякуємо Форду за винахід конвеєра.

Тим не менш, ці імена відомі усім, хто старанно навчався в школі. Але ім’я українця, Миколи Миколайовича Бенардоса (1842-1905рр.), якого свідомі люди обґрунтовано вважають одним із засновників технічної думки як такої, навряд відоме більшості із нас. Цікавим фактом є те, що з його винаходами ми стикаємося, мабуть, найчастіше, ніж з винаходами інших вчених. За своє життя Микола Миколайович зробив 196 винаходів в різноманітних галузях, побудував багато механізмів та приладів. Достеменно відомо, що саме йому людство зобов’язане появою кондиціонера, фритюрниці, каструлі мультиварки та навіть пральної машини, акумуляторів. Більшість його винаходів на стільки випереджали свій час, що лише багато років потому знайшло втілення у конкретних проектах. Це стосується гребного гвинта з поворотними лопатями, електромагнітної гармати, кулі з ребрами, використання прожекторів у нічних боях, пароплави, які вміють переходити мілини, автоматичної зброї, цифрового замку для кас та багато іншого. Геній цього чоловіка подарував світові першу стоматологічну пломбу ( він самостійно встановив, як він сам його назвав, «срібний ґудзик», з того часу на багато років зубні пломби стали робитися із срібла). Але найголовнішим його винаходом, який кардинально змінив наш світ є електричне дугове зварювання. На жаль, геніальний український винахідник не отримував ніякої допомоги з боку влади, а вдосконалення зварювання потребувало чималих коштів. Проводячи всі наукові досліди за свої кошти, в 1884 році винахідник розорився – усі його винаходи привласнили шахраї.

Чимало видатних вчених з України внесли значний вклад в процес становлення та розвиток авіації в світі. Спадок, який залишили нам українські генії, робить галузь літакобудування України сьогодні однією з найвдосконаленіших у світі.

Це такі генії науки, як Можайський Олександр Федорович ( 1825-1890), який зробив та запустив першого повітряного змія, розгадав виникнення аеродинамічної сили, з конструював перший літак тощо.

Один з найяскравіших представників київської школи літакобудування – видатний конструктор зі світовим ім’ям Ігор Іванович Сікорський. Він сконструював перші в світі надпотужні багатомоторні літаки „Російський витязь” (1913р.) та „Ілля Муровець” (1914р.), також Ігор Іванович побудував перший в світі гелікоптер і став основоположником гелікоптеробудування в світі. На початку 1918 року Ігор Іванович, через загрозу розстрілу, був змушений поїхати з батьківщини. Ім’я нашого геніального співвітчизника занесено у США в Національний зал Слави винахідників.

Також вагомий свій внесок у розвиток вітчизняного та світового літакобудування зробили такі вчені як Костянтин Калінін, Георгій Проскура, Йосип Німан, Олександр Мікулін, Олег Антонов, Гліб Лозино-Лозинський та інші.

Серед перших вчених-ентузіастів, що робили перші кроки в новій, невідомій поки що галузі знань, необхідно згадати українця Кибальчича Миколу Івановича (1853-1881). Одним з піонерів розробки основ космонавтики був Кондратюк Юрій Васильович (1897-1941) автор досліджень можливості ракетного польоту у світовий простір, автор оригінальних ідей у рішенні проблем міжпланетних подорожей. Юрій Васильович як і багато інших геніїв науки був заарештований по необґрунтованому звинуваченню.

Безумовно найвидатнішою людиною свого часу можно впевнено назвати Сергія Павловича Корольова (1907-1966). Найвизначнішими його здобутками були: вдалий запуск ракет на рідкому паливі; знаменита ракета Р-7 (перша в світі міжконтинентальна ракета) вивела на орбіту перший в світі штучний супутник землі («СЗШ»), який провістив початок космічної ери; запуск у космос корабля «Восток» з першим у світі космонавтом Ю. Гагаріним. Але у С. Корольова були і скрутні часи, коли його засудили в 1938 році.

Комп’ютери сьогодні стали для нас звичайною річчю, Нам навіть складно уявити, що людство робило до створення ЕОМ: як обчислювалися складні завдання з математики та фізики, як писалися листи та спілкувалися люди. Але вмикаючи комп’ютер, ми не згадуємо, на жаль, українських вчених, які зробили можливим існування дива ХХ- го сторіччя –ЕОМ. Важливою віхою в зародженні науки кібернетика вважається 1914 рік. Саме в цей час науковий світ уперше познайомився з роботами великого українського вченого – Олександра Миколайовича Щукарева. Він був піонером створення кібернетики як науки. У свої роботах він доводив і пояснював потребу створення «розумової машини». Для підтвердження своєї теорії Щукарев продемонстрував «машину логічного мислення», яку сам і же створив.

Саме в Україні створено перший в Європі комп’ютер –МЕОМ в 1950 році Сергієм Олексійовичем Лебедєвим в Інституті електротехніки АН УССР.

Великий вклад в розвиток вітчизняної та світової науки зробили такі вчені-фізики як:

Іван Пулюй (1845-1919), який першим застосував поняття квантової механіки;

Володимир Коваленко, який один із п’яти провідних лазерних експертів світу;

Та багато інших, зокрема А. Йоффе, М. Остроградський, Л. Ландау, О. Лейпунський ( його праці забезпечили можливість створення ядерної електричної станції), Г. Латишев, М. Синельніков, Ю. Кістяківський (співавтор водневої, а потім нейтроної бомби), М. Яремович, М. Галоняк, В. Романів, Джорджа Гамова ( він з’ясував генетичний код ДНК), Є. Патон та інші .

Не можливо, не згадати В. Вернадського, який був засновником геохімії, біогеохімії, радіогеології, творець вчення „Про біосферу” (перший, який досліджував біосферу), про великий вплив на навколишнє середовище людини та перетворення біосфери на ноосферу (сферу розуму).

Також, великий вклад у науку зробили українські вчені-медики, такі як: М. Пирогов, М. Амосов, Л. Гіршман, С. Федоров, Шалімов, Д.Заболотний та інші.

Україна повинна пам’ятати цих вчених, оскільки вони заклали основу для розвитку української науки.


Наука у незалежній Україні

У 1990-і рр. українські вчені одержали можливість розвинути нові напрямки наукового пошуку, наприклад, розширити дослідження Антарктики. В 1995 р. Британська антарктична служба (БАС) безкоштовно передала Україні свою науково-дослідну базу “Фарадей”, що означало фактичне повернення в сферу цих досліджень після розпаду СРСР. Нині вона має назву Українська антарктична станція “Академік Вернадський”.

Маючи високий науково-технічний потенціал Україна не залишила своїх спроб в сфері освоєння космічного простору. В лютому 1992 р. було утворено Національне космічне агентство України. Відновлено також структуру управління фундаментальною та галузевою наукою космічної сфери. В 1997 р. створено Інститут космічних досліджень України. Здійснено заходи щодо зміцнення головних наукових та промислових центрів ракетно-космічної галузі, розташованих у Києві, Дніпропетровську, Харкові. Ракетно-космічна промисловість України розгорнула випуск багатьох видів ракетно-космічної техніки. Серед них системи керування ракетами та космічними апаратами, системи стикування космічних апаратів “Курс”, ракети-носії “Циклон”, “Зеніт”, “Дніпро”, супутники різноманітного призначення. В Україні сформована унікальна однопунктна система керування космічними апаратами, яка продемонструвала свою ефективність за час дворічної роботи з супутником “Січ-1″, вперше запущеним під юрисдикцією України в 1995 р.

Джерело:

http://h.ua/story/40718/#ixzz2Z9DnrGCZ

http://obuch.com.ua/kultura/19809/index.html?page=3

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.

Online WordPressORG template HostingReview