Єврейські квартали Умані

Кожного року у вересні до невеличкого українського міста Умань з’їжджаються сотні хасидів не тільки з Ізраїлю, але і з усього світу, щоб відсвяткувати єврейський новий рік біля могили Рабби Нахмана. У зв’язку з цим в Умані вибудувалися цілі єврейські квартали, які приймають гостинністю всіх паломників та забезпечують їм комфортне перебування. 

Якщо пройтися по єврейськм кварталам в місті Умань, то можливо спершу подумати що ти опинився в Ізраїлі: надписи, реклами  та плакати на івриті, магазини з кошерною їжею, величезний готель  призначений саме для хасидів та багато інших закладів призначених для паломників. До вашої уваги пропонуємо невеличку фото екскурсію, проведену автором блогу  «Берлога медведа Сандерса» Віталієм:

«Подивимося як живуть хасиди в українській провінції. Етнографія в чистому вигляді. Взимку район виглядає пустельним. Більшість ортодоксів з’їжджаються сюди у вересні, щоб відсвяткувати єврейський новий рік біля могили шанованого ними Раббі Нахмана. Через популярність цього дійства, в останні роки район обріс спеціальної інфраструктурою – тут збудували величезну готель для хасидів, працюють магазини з кошерною  їжею, з’явилися всілякі заклади для паломників і навіть власна швидка допомога. А написи навколо, навіть оголошення на стовпах, суцільно на івриті. Таке собі місто в місті. Прогуляємося?

Вулиця Пушкіна, майже самий центр Умані. На перший погляд – звичайний район, нічим не відрізняється від сусідніх. Дореволюційні будівлі упереміш з радянськими висотками та приватними будинками.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NDc0MS80NjQ3NDFfb3JpZ2luYWwuanBn

Але варто придивитися і розумієш – щось не так. Насамперед в очі кидаються оголошення і вивіски – все на івриті.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2Njc5Ny80NjY3OTdfb3JpZ2luYWwuanBn

 aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2ODk2NS80Njg5NjVfb3JpZ2luYWwuanBn

 aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2ODIyOC80NjgyMjhfb3JpZ2luYWwuanBn

За великим рахунком, в Умані є всього дві пам’ятки – Софіївський парк і могила Раббі Нахмана. Кожен поважаючий себе хасид повинен хоч раз у житті побувати на ній. А вже якщо зустріти славне свято Рош Ха -Шана поруч з останками Раббі Нахмана – відразу життя налагодиться і наступний рік принесе щастя. В Умань приїжджають цілими сім’ями, на кілька днів, а то і тижнів. У вересні сюди з’їжджається до 30 тисяч хасидів. Це дуже багато. Щоб було зрозуміліше, населення всієї Умані – 80 тисяч осіб.

aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2ODY2NS80Njg2NjVfb3JpZ2luYWwuanBn

Невеликий лікнеп. Хасидизм – одна з течій іудаїзму, засноване на каббалі. Зародився в 18 столітті на Поділлі. Вчення швидко стало популярним серед євреїв, що жили на території сучасних Польщі та України. Засновник хасидизму похований в містечку Меджибіж Хмельницької області. Але куди більшою популярністю користуються останки його правнука Раббі Нахмана, який спочиває в Умані. Цей цадик (праведник ) заснував брецлавскую гілку хасидизму. Покоїться він за цими воротами, в спеціальній усипальниці.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NTEzMi80NjUxMzJfb3JpZ2luYWwuanBn

З останками цадика Нахмана не все так просто. Хасиди вже давно жадають відвезти їх до Ізраїлю. На початку 90 -х президент Кравчук дав на це добро. Але в останній момент передумали, через обурення місцевої єврейської громади – мовляв, сам Нахман заповідав поховати себе саме в Умані. Через пару років останки спробували викрасти двоє молодих хасидів, але їх впіймала доблесна українська міліція. Конфлікт розгорівся неабиякий, але святиня все ж залишилася в Умані.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NzI2OC80NjcyNjhfb3JpZ2luYWwuanBn

Потім – черговий кіпіш. Поруч з могилою Нахмана вирішили побудувати величезну синагогу, на 6 тисяч паломників. Не вийщло – підрядник розпочав роботи, але хасиди з ним не розплатилися. Суд постановив продати землю з недобудовою з аукціону. Це викликало хвилю протестів з боку єврейських організацій. Зрештою справу зам’яли, але синагогу так і не побудували. Тепер хочуть звести паломницький центр.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2Njk1Mi80NjY5NTJfb3JpZ2luYWwuanBn

Поки паломницький центр не побудували, навколо розміщено безліч всяких різних прибудов. Що в них – незрозуміло, написи тільки на івриті.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ3MDcyNS80NzA3MjVfb3JpZ2luYWwuanBn

aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ3MTUyMi80NzE1MjJfb3JpZ2luYWwuanBn

Неподалік, на території якогось заводу, збереглася стара синагога. Її давно використовують як склад. Ходять чутки, що євреї хочуть її відновити і для цього готові викупити весь завод.

 Місцеві роблять на єврейських традиціях непоганий бізнес. Квартири хасидам здають в середньому від 200 до 500 доларів з людини за тиждень. Буває і дорожче, все залежить від близькості до могили та поверху (у свято ортодоксам не можна користуватися ліфтом).

Готель ” Шаарей ціон ” з кошерним рестораном. Побудована хасидами для себе самих – працює тільки восени, під час масового паломництва.

aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NTczNC80NjU3MzRfb3JpZ2luYWwuanBn

aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NjEwMC80NjYxMDBfb3JpZ2luYWwuanBn

Здавалося б, зовсім звичайний панельний будинок. Але у всю стіну красується якась напис на івриті. Хто допоможе з перекладом?

 aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NTY0OS80NjU2NDlfb3JpZ2luYWwuanBn

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NTMyOS80NjUzMjlfb3JpZ2luYWwuanBn

Хасиди живуть за власними законами і порядками. Особливо, під час Рош Ха- Шана. Бували випадки, коли під час святкувань комусь ставало погано, але швидку допомогу в квартал не пропускали – мовляв, не належить. Тепер обзавелися своєю власною. Номери, до речі, німецькі.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2OTM1NC80NjkzNTRfb3JpZ2luYWwuanBn

Щось на зразок міні – кемпінгу. За парканом – велика зелена галявина, стоять кілька трейлерів і причепів, в яких можна жити.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2Njc5Ny80NjY3OTdfb3JpZ2luYWwuanBn

На паркані – розклад авіарейсів. Все серйозно) Літаки з Ізраїлю до Умані не літають. Кажуть, на початку 2000 -х деякі діячі вирішили відремонтувати місцевий аеропорт. Але все закінчилося тим, що старий аеродром розібрали і на цьому справа затихла. Тепер взагалі ніякого немає. Хасиди летять до Києва чи Одеси, а далі – на автобусі.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2NjU2Mi80NjY1NjJfb3JpZ2luYWwuanBn

Навколо все дуже автентично. Навіть графіті на івриті.

  aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ2OTk1MC80Njk5NTBfb3JpZ2luYWwuanBn

Трохи далі по вулиці, на схилі – похилені одноповерхові будиночки. Багато покинутих.”

aHR0cDovL2ljLnBpY3MubGl2ZWpvdXJuYWwuY29tL2RjZmNfbGFkLzExNTAwNjQ1LzQ3MDA2Ni80NzAwNjZfb3JpZ2luYWwuanBn

Джерело: http://dcfc-lad.livejournal.com/35633.html

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.

Online WordPressORG template HostingReview